Günlük Analizler | TrendFX

GÜNLÜK ANALİZLER

24 Mayıs 2019, Cuma

Uzman analistlerimiz, dünyadaki gelişmeleri ve piyasayı yorumlayıp, herkesin anlayabileceği dilde paylaşıyor. Yatırımlarınız, TrendFX ekibinin doğru yönlendirmeleri sayesinde güvende. Siz de her gün ücretsiz analizlerimizi okuyarak pozisyonlarınızı doğru alabilirsiniz.

Dün açıklanan Euro Bölgesi imalat ve hizmet PMI verileri, birleşik PMI’in hizmet sektöründen destek alarak bir önceki aya göre kısıtlı bir artış gösterdiğini ancak beklentilerin atında kaldığını gösterdi.

IHS Markit öncü imalat PMI Endeksi yükseliş beklentilerine karşılık Mayıs’ta 47.9’dan 47.7’ye geriledi. Böylece dördüncü ayında da imalat PMI verisi 50 sınırının altında kalmış oldu.

Öncü hizmet PMI Nisan’daki 52.8 seviyesinden 52.5’e gerilerken bileşik PMI da 51.5’ten 51.6’ya yükseldi.

Hizmet sektöründeki genişlemenin yavaşlayarak da olsa sürmesi birleşik PMI verisindeki yükselişe destek oldu.

Endekslerin 50’nin üzerinde değer alması sektörde büyümeye, 50’nin altında değer alması ise daralmaya işaret ediyor.

ING Bank veriye dair imalat sektörü verisinin endişe verici olduğunu belirtti. İmalat sektöründe bu kadar uzun zamandır süren bir daralmanın sonunda hizmet sektörüne de yansıyacağını beklediklerini işaret ettiler. Bu verinin Avrupa Merkez Bankası’na yavaş büyüme ortamının süreceğini ve enflasyonun yakın bir zamanda hızlanmayacağını gösterdiği dile getirildi.

IHS Markit baş ekonomisti Chris Williamson yılın ikinci yarısında güçlü bir büyüme görüleceğine dair bütün umutları bir kenara koymak gerektiğini söyledi. Williamson Euro Bölgesi ekonomisinin şuanda oldukça yumuşak bir zeminde bulunduğuna dikkat çekti.

TEKNİK OLARAK:

Ekonomik olarak büyüme ve iyileşmeyi bir türlü gerçekleştiremeyen Avrupa ekonomisinde sadece Almanya, Fransa ve İspanya nın büyümesi yeterli olmuyor. Küresel çaplı krizlerin artık ABD ekonomisinide vurması ile dün dolara gelen satış ile dün 2019 dip seviyesi 1,1111 den dönen EURUSD paritesi 1,1173 direncini kırıp üzerinde tutundu. Bugünde bu seviye üzerinde kapanış ile 1,1215 hedefimizi gerçekleştirir ise düşüş trendi kırıldı diyebileceğimiz paritede geri çekilmelerin 1,1111 üzerinde tutunmasını bekliyoruz.

EUR/USD

USD/JPY

ABD’de IHS Markit verilerine göre öncü imalat PMI Endeksi Mayıs’ta 50.6 oldu. Bu, 2009 Eylül’den beri görülen en düşük seviye olarak kayda geçti ki beklenti 52.7’ydi.

Hizmet PMI Endeksi 53.5 beklenirken 50.9’a geriledi. Önceki ay 53 olmuştu. Bu rakam da 2016 Şubat’tan beri en düşük seviye oldu. Bileşik PMI ise 50.9 değerini aldı.

IHS Markit Şef Ekonomisti Chris Williamson “Şirket aktivitesinde ticaret savaşı endişeleriyle Mayıs ayında sert yavaşlama oldu. Yavaşlamaya imalat sektörü öncülük etse de hizmetlere de sıçrama olduğuna dair artan sinyaller var” değerlendirmesini yaptı.

Williamson ticaret savaşlarının imalatçılar için en büyük endişe kaynağı olduğunu ifade etti. Bunun yanı sıra satışlardaki yavaşlamaya, hem içeride, hem kilit ihracat pazarlarında ekonomik büyümeye yönelik endişeler de olduğuna dikkat çektti.

TEKNİK OLARAK:

Dün küresel olarak ABD nin Çin ile girdiği ticaret savaşında beklentilerin üzerinde yara alacağı anlaşılınca dolar da değer kaybı yaşandı. USDJPY pariteside tekrar 109,689 desteği altına sarkarak düşüş trendine geri girmiş oldu. Bu seviye altında 109,048 hedefleyeceğimiz paritede yukarı yönlü alımlarda ise 109,689 üzerinde 110,031 hedefimizde olacaktır.

USD/JPY

GBP/USD

The Times gazetesine göre, İngiltere Başbakanı There May’in bugün istifa etmesi bekleniyor.

Müttefikleri May’in 1922 Komitesi Başkanı Sir Graham Brady ile yapacağı görüşmeden sonra ayrılacağını bildireceğine inanıyor. May, Brexit için ikinci bir referandum seçeneğine olanak sağlamayı teklif ettikten sonra kabine bakanlarının da kendisine karşı olan Tory isyanına katılmasıyla köşeye sıkıştı.

Bakan Andrea Leadsom, Avam Kamarasının lideri olarak dün gece istifa etti ve böylece May’in hükümetinden ayrılan 36. bakan oldu.

İngiltere’de 23 Haziran 2016’da yapılan referandumda, yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile AB’den ayrılma kararı alınmıştı. 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken Brexit, parlamenterlerin May’in AB’yle vardığı anlaşmayı onaylamaması nedeniyle önce 12 Nisan’a, daha sonra da 31 Ekim’e ertelenmişti. May geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, anlaşmanın Haziran ayı başında dördüncü kez parlamentoya sunulacağını bildirmişti.

TEKNİK OLARAK:

Tekrar Brexit konusunda beklentiye giren piyasa da Sterlinin değer kaybının önüne geçilemiyor. Dünkü düşüşü trend dibi doji olarak yorumlanabilecek GBPUSD paritesinde 1,2656 üzerinde tutunmada 1,2805 direnci kırılır ise 1,3011 e kadar yükseliş izlenebilir ve bu da düşüş trendinin bittiği anlamına gelir. Aşağı yönlü satışların devam etmesi durumunda ise 1,2584 ilk destek noktası olarak karşımıza çıkıyor.

GBP/USD

USD/TRY

Türk varlıklara dair risk algısı yüksek seyretmeye devam ediyor. Dolar/TL’de ekonomi yetkililerinin aksiyonlarına rağmen yaşanan geri çekilmeler kalıcı olamıyor.

Borsa cephesinde şu sıralarda %1’e yakın bir yükseliş görülse de bu hafta de 83.675 puana gerileyerek son 2,5 yılın en düşük seviyesine indiğini hatırlatalım.

Risk primi olan 5 yıllık CDS’lerin 500 bp üzerine çıkması da TL’ye dair negatif algının arttığına işaret ediyor.

ABD’nin S-400 konusunda Türkiye’ye bayrama kadar süre verdiği ve alımların yapılması durumunda da ağır yaptırımlar uygulayacağı haberleri TL’nin haftaya kayıpla başlamasına neden oldu. Bu konuda yetkililer anlaşmanın bittiğine dair açıklamalar yaptılar ve son olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, olası yaptırımlara karşı hazırlıklı olunduğunu ifade etti. İlişkilerde olası bir bozulma yaşanacağına dair kaygılar kuşkusuz Türk varlıklarını negatif etkiliyor.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, üç kamu bankasının desteğiyle uygulanacak olan İvme Finansman Paketi ile yıl sonuna kadar üç ana faaliyet alanına 30 milyar TL finansman sağlanacağını açıkladı. BDDK ve TCMB’den gelen adımlar ekonomi yönetiminin aldığı kararlara yönelik piyasalarda soru işaretleri yaratırken, TL’de S-400 konusu baskı yaratmaya devam ediyor. Bu alanda pozitif yönde bir gelişme olmadığı takdirde kurda yükseliş baskısının devam etmesi beklenebilir.

TEKNİK OLARAK:

Küresel çapta Dolar değer kaybetsede Türkiye CDS lerinin 500 üzerinde olması, tekrar seçim sürecine girilmesi ve ABD ile S400 krizi nedeniyle USDTRY paritesinde yükselişin devam edecektir. Dün 6,1529 hedefimizi gerçekleştirip bu seviyeden dönen paritede bugün bu seviye geçilir ise 6,25 e kadar yükseliş izleyebiliriz. Tersi senaryoda ise 6 seviyesi üzerinde tutunma beklediğimiz paritede bu seviyeler tekrar alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir.

USD/TRY

GOLD

Spot altın dün sert yükselerek 1287 yi test etti ve bu seviyeden geri çekilme gerçekleştirdi ancak yeni günede alıcı başlayan altın 1285 direncini zorlayacak gibi duruyor. Dolar Spot Endeksi ise yüzde 0.2 yükseldi.

Kotak Securities analisti Madhavi Mehta, “ABD doları, ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin arttığı bir ortamda favori varlık sınıfı olarak görülüyor. Bu da altın üzerinde baskı oluşturuyor,” dedi ve “ABD doları, Fed yetkililerinin para politikası duruşunu değiştirmek içiin fazla bir neden görmediklerini işaret etmeleri ile birlikte, Fed tutanakları sonrası elde ettiği kazançlarını korudu. Ancak bu tutanaklar, ABD-Çin ticaret gerilimin artmasından önce gerçekleşen toplantının tutanaklarıydı. Eğer ticaret anlaşmazlığı daha da kötüye giderse, Fed ekonomiye yönelik aşağı yönlü risklere dikkat çekmeye başlayacak” şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa tarafında ise İngiltere’de Theresa May’in başbakanlığı, Kabine’nin yüksek profil bakanlarından birinin istifası ve Brexit’e yönelik artan başkaldırının İngiliz lideri koltuğu bırakmaya zorlaması ile birlikte tehlikede görünüyor.

Bank of America Corp., ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının hızlı bir şekilde çözüleceğine ilişkin umudu yitirdiklerini işaret ederek, ABD Hazine tahvilleri ve diğer gelişmiş piyasa tahvillerinin faizlerine yönelik tahminini düşürdü.

TEKNİK OLARAK:

Dünkü beklentilerimize paralel 1269 üzerinde tutunan sarı metalde 1285 hedefimiz gerçekleşti. 1285 direncini ve fibo 61 seviyemizi kıramayan kıymetli metalde bugün bu seviye yukarı yönlü geçilir ise 1290 ve sonrasında 1310 hedeflenebilir. Böylelikle düşüş trendi kırıldı diyebileceğimiz Altında aşağı yönlü satışlarda ise tekrar 1269 üzerinde tutunma bekliyoruz.

GOLD

Petrol

Brent petrol ABD Ham Petrol Stoklarındaki Artış İle Aşağı Yönlü Baskıland. Enerji Bilgi Yönetimi (EIA) tarafından açıklanan verilere göre ABD ham petrol stoklarındaki 4.704M varil artış (beklenti: -0.599M) ile Brent petrol de sert satışlar gözlemlendi.

Güne varil başına 69$ seviyesinden başlayan parite fiyatlamalarında ABD-Çin ticaret gerilimi ve ABD-İran ilişkilerine yönelik endişeler etkili olmaya devam ediyor. Diğer yandan OPEC ülkelerinin üretim kesintilerini yılın ikinci yarısına taşıyıp taşımayacağı belirsizliğini korurken Haziran ayında gerçekleşecek toplantıda üretimi kesintilerine devam edebileceği beklentileri petroldeki  satışları sınırlayamıyor.

TEKNİK OLARAK:

Dünkü beklentilerimize paralel 66,06 ya kadar geri çekilip buradan tepki alımları yükselen Brent petrolde alımlar devam ederse 68,28 hedeflenebilir. Bu seviye üzerinde 71,15 test edilebilecek petrolde aşağı yönlü satışların devam etmesi durumunda 64,44 desteği üzerinde OPEC ülkelerinin arzı azaltma çalışmaları nedeniyle tutunma bekliyoruz.

Petrol

DAX

Hisse senetleri, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerginliğinin piyasaları olumsuz etkilemeyi sürdürmesiyle Perşembe günkü işlemlerde geriledi. Güvenli varlıklara yönelik talep artarken altın ve yen, dolar ve ABD Hazine tahvilleriyle birlikte yükseldi.

S&P 500 Endeks vadeli kontratları, Çin’de Komünist Parti’nin amiral gemisi gazetesinde yer alan ABD’nin Çinli şirketlere yönelik hamlelerini eleştiren yorumların ardından New York’ta düşüşle açılışı işaret etti. Tesla hisseleri piyasa öncesi işlemlerde 185 doların altına indi. Stoxx Europe 600 Endeksi iki haftanın en kötü günlük performansına yöneldi. Otomobil üreticilerinin bir Avrupa Birliği (AB) yetkilisinin ABD’nin AB ile büyük bir ihtimalle yakın zamanda ticaret görüşmelerine başlamayacağını söylemesinin ardından değer kaybetmesi, Avrupa hisselerinin düşüşünde etkili oldu.

Çin ile ABD arasındaki ticaret gerginliğinin etkisiyle riskli varlıklar üzerindeki baskı sürüyor. Çinli bir uzman söz konusu anlaşmazlığın 2035 yılına dek sürebileceğini belirtirken, ekonomistler de görünüme ilişkin giderek daha kötümser oluyor. Goldman Sachs, iki ülke arasındaki ticaret konusunun çıkmaza girme ihtimalinin yükseldiğinin altını çizerken, Nomura Holdings Inc.tam kapsamlı bir ticaret savaşını baz senaryosu haline getirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.3 azalarak bir haftadan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

TEKNİK OLARAK:

Bugünkü alıcılı seyri ile tekrar 50 günlük hareketli ortalama üzerine çıkmaya çalışan endekste alışların devamı ile 12152 sonrasında 12329 hedeflenebilir. Beklenilen ekonomik performansı veremeyen ABD ve Avrupa ekonomilerine ragmen ABD- Çin arasındaki ticaret savaşı nedeniyle ABD nin de resesyona girme ihtimaline karşı dolardaki geri çekilme ile endeksler bir süre daha alıcılı seyredebilir. Aşağı yönlü satışlarda ise 11704 önemli destek seviyesi olacaktır.

DAX