Günlük Analizler | TrendFX

GÜNLÜK ANALİZLER

19 Haziran 2019, Çarşamba

Uzman analistlerimiz, dünyadaki gelişmeleri ve piyasayı yorumlayıp, herkesin anlayabileceği dilde paylaşıyor. Yatırımlarınız, TrendFX ekibinin doğru yönlendirmeleri sayesinde güvende. Siz de her gün ücretsiz analizlerimizi okuyarak pozisyonlarınızı doğru alabilirsiniz.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin mayıs ayı yıllık enflasyon verilerini yayınladı.Buna göre, Euro Bölgesi’nde nisan ayında yüzde 1,7 olan yıllık enflasyon, mayısta yüzde 1,2’ye geriledi. AB’de ise nisanda yüzde 1,9 olan yıllık enflasyon, mayısta yüzde 1,6 olarak gerçekleşti.

AB üyesi ülkeler arasında mayıs ayında en yüksek enflasyon yüzde 4,4 ile Romanya, yüzde 4 ile Macaristan ve yüzde 3,5 ile Letonya’da ortaya konurken söz konusu dönemde en düşük enflasyon ise yüzde 0,2 ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), yüzde 0,3 ile Portekiz ve yüzde 0,6 ile Yunanistan’da ölçüldü.

Enflasyon oranı mayısta Almanya’da yüzde 1,3, Fransa’da yüzde 1,1 ve İtalya’da yüzde 0,9 olarak belirlendi.

Bu arada,Euro Bölgesi’nde para politikasını yürütmekten sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası (ECB), bölgede fiyat istikrarını sağlamak için yüzde 2’nin hemen altında ancak yüzde 2’ye yakın seviyede enflasyon hedefliyor.

TEKNİK OLARAK:

Dünkü beklentilerimize paralel alçalan tepeler formasyonunu gerçeekleştiren EURUSD paritesinde 1,1190 seviyemize kadar geri çekilme izledik. Bugün Draghi nin konuşmaları ve Fed in faiz kararı ile volatilitenin artmasını beklediğimiz paritede satışların devamında 1,11 e kadar düşüş izlenebilir. Bu seviye 2019 dip bölgesi olması nedeniyle alım yapılabilecek bölgedir. Yukarı yönlü alımlarda ise 1,1303 ilk hedefimiz olacak olup bu seviye düşüş trend kanalının üst bandı olması nedeniyle bizim için büyük önem arz ediyor.

EUR/USD

USD/JPY

Global piyasaların büyük merkez bankalarının kararlarına odaklandığı bir haftadayız. İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) toplantıları bekleniyor ama kuşkusuz en çok merak edilen Amerikan Merkez Bankası Fed toplantısından gelecek olan açıklamalar. Fiyatlamalarda bu yıl içerisinde özellikle de yılın ikinci yarısında Fed ‘den bir faiz indirimi geleceğine dair beklentilerin yüksek olduğunu görmekteyiz. Her ne kadar Goldman Sachs gibi faiz indirimlerine şüpheci yaklaşan kurumlar olsa da Jerome Powell’ın üzerinde sadece Başkan Trump’ın değil Wall Street’in de faiz indirimi baskısını hissettiğini söylemek zor olmaz.

Konuya dair Morgan Stanley analistleri dün yayınladıkları raporda, ABD ile Çin arasındaki ticari ilişkilerin daha da kötüleşmesi ve ABD ekonomisinin bir resesyona girmesi halinde Fed’in federal fon faiz oranını 2020 yılı baharına kadar sıfır civarına indirebileceğini dile getirdiler.

Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi halinde S&P 500 endeksinin cari seviyesinin yaklaşık yüzde 17, 500 puan altına 2.400 puana gerileyeceği, ABD 10 yıl vadeli Hazine kağıtlarının getirisinin 33 baz puan düşüşle yüzde 1,75 seviyesine gerileyeceğini tahmin ediliyor.

TEKNİK OLARAK:

108,410 direncini yukarı yönlü geçtikten sonra tekrar geri çekilen USDJPY paritesinde tekrar düşüş trend kanalına giriş izliyoruz. Bu seviye altında kapanış izlersek 107,471 hedefleyeceğimiz paritede kanal içinde kaldıkça yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Ancak 109,048 ile trend kanalı kırılımı ile alım önerebileceğimiz paritede bu durumda 109,689 hedefleyeceğiz. Bugün gelecek FED faiz kararı ve sonrasında FOMC açıklamaları ile volatilitenin artacağı paritede işlemlerde temkinli olmayı öneriyoruz.

USD/JPY

GBP/USD

Morgan Stanley analistleri ABD ile Çin arasındaki ticaret ilişkiler daha da kötüleşir ve ABD ekonomisini resesyona girerse ABD Merkez Bankası’nın 2020’nin baharına kadar faizleri sıfıra kadar indirebileceğini öngördü. Analistler böyle bir senaryoda S&P 500 Endeksi’nin 2.400 puana doğru geri çekileceğini, yani şu anki seviyeden yaklaşık % 17 düşeceğini, 10 yıllık tahvil faizinin de şu anki seviyelerden 33 baz puan düşerek bu yıl sonunda %1.75’e gerileyeceğini öngördü.

Goldman Sachs analistleri, son dönemdeki gelişmelerin hisse senedi piyasaları üzerindeki olası etkilerini değerlendirdi. Analistler önümüzdeki günlerde gerçekeleşecek bazı olayların volatiliteyi artırma riskini içerdiğine dikakt çektiler. Vishal Vivek başkanlığındaki Goldman analistleri, hazırladıkları notta, 18-19 Haziran’daki federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in 24 Haziran’da Çin üzerine yapacağı konuşma gibi olayları işaret ederek, makro katalizörler için pozisyon alınması gerektiğini, zira volatilitede artış için kaydadeğer bir potansiyel olduğunu kaydettiler.

Goldman analistleri, satış opsiyonları konusunda görüşlerini nötr’den temkinli’ye düşürdüler ve neden olarak da faizlerin yönü konusundaki tartışma ve ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri gibi olayların birkaç sektörde hisse senetlerini etkileyebilecek olmasını gösterdiler.

TEKNİK OLARAK:

Düşüş kanalında ilerleyen GBPUSD paritesinde bugün gelecek İngiltere Enflasyon verisi ve Fed faiz kararı sonrası FOMC açıklamarı yakından takip edilecektir. 1,2584 altında kaldıkça 1,2401 hedeflediğimiz paritede bu seviye 2019 dip bölgesi olması nedeniyle büyük önem arz ediyor. buradan tekrar alım girilebilecek paritede yukarı yönlü alımlarda ise 1,2656 üzerinde trend kanalı kırılması gerçekleşirse 1,2805 e kadar yükseliş izleyebiliriz.

GBP/USD

USD/TRY

Dolar/TL kuru üzerinde kırılganlık sürüyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Piyasa Yapıcılığı Sisteminin desteklenmesi amacıyla Piyasa Yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verdi. Likidite imkanına uygulanacak faizin politika faizinin 100 baz puan altında olacağı belirtildi. Ancak açıklamanın etkisi kur üzerinde pek hissedilmedi.

Bu hafta seçimin son haftası olması, S400 belirsizliğinin sürmesi TL varlıklar üzerinde baskı kurmaya devam ettiği için USDTL kuru rahatlamakta bir süre daha zorlanabilir. Dışarıda da ABD ve Çin belirsizliği nedeniyle bir süre daha kurda kalıcı bir düşüş görülmeyebilir.

TEKNİK OLARAK:

Gece gelen Trump yönetiminin Türkiye ye 3 yaptırım paketi hazırladığı haberi ile kazanımlarını geri veren TL de bugün FOMC ile volatilete artacaktır. Düşüş trend kanalı içinde kaldıkça satış tarafında olmayı önerdiğimiz USDTRY paritesinde yaptırım haberleri asılsız çıkarsa 5,7933 e kadar gerileme izlenebilir. Yukarı yönlü alımlarda ise 5,9423 direnci kırılması durumunda 6,1121 hedefimizde olacaktır.

USD/TRY

GOLD

Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Altının rallisi durdu, ancak Fed sabırlı olma döneminin sona erdiğini açık bir şekilde işaret ederse, yukarı ivme geri dönebilir,” dedi ve “Altının rallisi, eğer beklentiler Fed’in bir faiz indirimine gidip diğer faiz indirimleri için verilerin daha da kötüleşmesini bekleyeceği şeklinde oluşursa sekteye uğrar” değerlendirmesinde bulundu.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesinde.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komitesi haftalık verilerine göre, para yöneticileri geçen hafta yükseliş beklentisi ile açtıkları pozisyon (uzun pozisyon) sayısını bir yuılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıkardı.

TEKNİK OLARAK:

Dünkü beklentilerimize paralel olarak 1350 hedefimizi tekrar gerçekleştiren sarı metalde sınırlı geri çekilme hareketleri izliyoruz. Yükseliş trend kanalında oldukça alım önerdiğimiz metalde 1350 ve sonrasında 1365 hedefliyoruz. Özellikle bugün gelecek FOMC açıklamaları ile sert hareketler görülebilecek Altında aşağı yönlü satışlarda ise 1321 desteği bizim için önemli bu seviye üzerinde tutunma gördükçe alım tarafında olmayı öneriyoruz.

GOLD

Petrol

Petrol fiyatları, ABD’de artan stoklar ve ABD ile Çin arasında uzayan ticaret anlaşmazlığının talep görünümünü olumsuz etkilemesiyle birlikte Nisan ayının sonlarından bu yana yaklaşık yüzde 22 düştü. Geçen hafta Hürmüz Boğazı yakınlarında petrol tankerlerine düzenlenen saldırılar  ham petrol akışında aksaklık olabileceği endişelerini artırıken, dikkatler Petrol İhraç Eden Ülkeler Toluluğu’nun (OPEC) Haziran ayı sonunda sona erecek arz kısıntılarının uzatılmasının görüşüleceği toplantı tarihini belirlemekte güçlük çekiyor.

Oanda Corp. baş piyasa stratejisti Ed Moya, hazırladığı notta, “Ham petrolün, ticaret belirsizliğinden ve OPEC’in gelecekteki üretim rotasını çizememesinden dolayı düşen talep beklentilerine duyarlılığı devam ediyor,” dedi ve “ABD imalat ve konut verileri, dünyanın en büyük ekonomisinin beklenenden daha hızlı yavaşlamakta olduğunu gösterdi” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 4 sent düşerek varil başına 60.90 dolara geriledi. Kontrat Pazartesi günü 1.07 dolar düşerek 60.94 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Ağusos vadeli WTI’a kıyasla 8.79 dolar primli işlem gördü.

TEKNİK OLARAK:

Geçen ay sert gerileyen brent petrol fiyatları bu ay da düşüş trend kanalı içinde kalmaya devam ediyor. aşağıdaki hedefimizin 58,95 olduğu brent petrolde kanal içinde kaldıkça satış tarafında olmayı öneriyoruz. Yukarı yönlü alımların gelmesi durumunda 64,44 direnci geçilmediği sürece yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.64,44 üzerin de ise tekrar yükseliş kanalı oluşturacak petrolde 66,06 ilk hedefimiz olacaktır.

Petrol

DAX

Dün açıklanan veriler, Almanya’da ekonomik görünüme yönelik güvenin Haziran ayında dramatik bir şekilde kötüleştiğini gösterdi ve bu durum AMB’nin ek teşviklere gidebileceğine ilişkin beklentileri güçlendirdi. Avrupa ülke tahvilleri, İtalya ve Yunanistan tahvillerinin öncülüğünde sıçrama yaparken, ABD Hazine tahvilleri de değer kazandı. Fransa’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi ilk kez yüzde 0 seviyesine düştü ve bu ülke de gösterge tahvil faizlerinin negatif bölgeye düştüğü Avrupa ülkeleri listesine girmeye hazırlanıyor.

Tüm dünyada merkez bankalarının artan ticaret gerilimlerinin küresel ekonomi üzerindeki baskısının güçlenmesi sonucu daha gevşek para politikalarına yönelmesi ile birlikte, yatırımcılar Fed’in buakşam ki toplantıda faiz indirimleri olasılığına ilişkin işaret verip vermeyeceğine bakıyor. Fed toplantısı gündemin en üst sırasını işgal ederken, bu haftaki diğer önemli olaylar arasında AMB’nin Portekiz’deki toplantısı, İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın politika açıklamaları yer alıyor.

TEKNİK OLARAK:

Dünkü beklentilerimize paralel 12329 direncini test edip üzerinde tutunmaya çalışan endekste bu seviye üzerinde tekrar yükseliş trend kanalına girmiş olduğundan alım öneriyoruz ve 12428 hedefliyoruz. Bu seviye sonrasında da 12652 hedefleyeceğimiz DAX için aşağı yönlü satışlarda ise 12152 üzerinde tutunma bekliyoruz. Ancak bu seviye altında satış önerebileceğimiz DAX ta 11925 desteği test edilebilecektir. Bugün veri bakımından tekrar AMB başkanı Draghi nin konuşması ve sonrasında FOMC kararları takip edilecektir.

DAX